Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesine alınacak uzman çavuş (uzman erbaş) olma süreci nasıl işliyor birlikte inceleyelim, bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığının resmi web sitesinden alınmıştır ve günceldir, değiştiğinde bilahare güncellenecektir.


UZMAN ERBAŞ OLMA SÜRECİ NASIL İŞLİYOR ?

Uzman Erbaş (Uzman Onbaşı-Uzman Çavuş) temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Bunun dışında (posta veya belgegeçer yoluyla CV, dilekçe vb.) başvurular kabul edilmemektedir.

Başvuru formunun doldurulmasını müteakip şartları uyan adaylar sınav merkezine çağrılır. Sınav merkezine katılışta; Evrak Kontrolü, Fiziki Değerlendirme  (Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan boy ve kilo oranlarının kontrolü), Fiziki Yeterlilik Testi (1500 metre/400 metre hedef koşusu, şınav, mekik) Mülakat, Uygulamalı Sınav (Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarınca uzman erbaş sınıflarından belirlenen branşlar için) Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturması aşamalarından oluşur. 

Seçim aşamalarında başarılı olan ve sağlık raporları/güvenlik soruşturma sonuçları olumlu olan adayların dosyaları eğitime çağrılmak/atamaları yapılmak üzere ilgili Kuvvet Komutanlıklarına gönderilir. 

Dosyaların ilgili Kuvvet Komutanlıkları tarafından teslim alınmasını müteakip belirtilen esaslar çerçevesinde uzman erbaş adayının Eğitim Birliğine atama işlemleri yapılır ve atama tebligatları eğitim başlangıç tarihinden önce adayın yazışma adresine gönderilir. Uzman erbaş adayı atama tebligatında belirtilen tarihte atamasının yapıldığı Sınıf Okulu/Eğitim Birlik Komutanlığına katılmak zorundadır. 

Yedi gün içerisinde sınıf okulu, eğitim merkezi ve/veya birliğine katılmayan adaylar temel kursa alınmaz ve başka bir döneme planlanmaz. 

Uzman erbaşlar için göreve başlama tarihi taahhüt senedinin imzalanarak verildiği tarihtir. İlk taahhüt senedi; iki yıldan az, beş yıldan fazla olamaz. 

Değerli uzman çavuş adayları sizler için milli savunma bakanlığı tarafından yayınlanan uzman erbaş olma sürecini paylaştık, yukarıda sıralanan maddeler Milli Savunma Bakanlığının yaptığı alımlarda geçerlidir ve herhangi bir değişiklik yapılabilir. Bu değişiklikleri farkettiğimizde veya sizin tarafından bir bildirim geldiğinde derhal düzeltilecektir. Ayrıca Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı alımlarının tüm detaylarını da ilerleyen günlerde paylaşacağız lütfen sitemizi takipte kalın şimdiden sınavlara girecek adaylara başarılar diliyoruz.