Sosyal medya üzerinde ve internet sitelerinde dolaşan sorulardan yola çıkarak uzman çavuşların bordo bereli olup olamayacağı konusunu ele aldık. Yalnız öncelikle bordo bereli ne demektir bunu incelemekte fayda var düşüncesindeyiz.


Bordo Bereli Nedir ?

Halk arasında "Bordo Bereliler" olarak adlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, TSK'nın çeşitli rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşların özel bir eğitime tabi tutulmasıyla oluşturulan bir birliktir. Yani bordo bereli demek Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde görev yapan asker kişiler demektir.


Peki Uzman Çavuşlar Bordo Bereli Olabilir Mi ?

Bu sorunuza cevabımız elbette ki uzman çavuşlar bordo bereli olabilirler, geçtiğimiz dönemlerde Eğirdir Dağ ve Komando Okulu ve diğer eğitim birliklerine gidip ordan personel seçmeleri yapılıyordu fakat günümüzde özel kuvvetler komutanlığı seçmeleri yerinde yani Ankara/Gölbaşında bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığında yapılmaktadır. Seçmeler ise spor, yazılı sınav ve sözlü mülakatlardan oluşmaktadır tüm bunlardan başarılı olan uzman erbaşlar yani uzman çavuşlar Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bir takım eğitimlerden geçirilerek göreve başlatılmaktadırlar. Diğer bir hususta geçtiğimiz dönemlerde atamalar direkt olarak Özel Kuvvetler Komutanlığına yapılıyordu fakat şu anda geçici olarak kurslar için Özel Kuvvetler Komutanlığına gönderiliyor ve eğitimlerde başarılı olursanız atamanız Özel Kuvvetler Komutanlığına çıkıyor.

Bordo Bereliler Ne İş Yapar ?

Bordo berelilerin görevi tabiri caiz ise başkalarının açamadığı kilidi açmaktır, kapıyı kırmak değil. Kapı kırılmak istenirse kullanılacak olan bordo bereliler değil piyade komandolar ve zırhlı birliklerdir. Bu sebeple bordo bereliler 7/24 terörist peşinde koşmazlar, her çatışmada ve askeri operasyonda kullanılmaz, sıradan askerin altından kalkabileceği şartlar için çağrılmaz ve her durumda asıl olarak jandarmanın, piyadenin veya komandonun görev alanına giren vazifeleri üstlenmezler. Bahsettiğimiz gibi bir tankı hava savunmada kullanamayacağınız gibi bir bordo bereliyi de teröristle girilen her çatışmada kullanmazsınız. bu durum başlı başına bir kaynak israfı ve yanlış kullanım örneğidir. söz konusu nedenden dolayı bordo berelilerin terörle mücadelenin her anında var olmaları gerektiğini savunmak veya tüm bir terör örgütünün bordo bereliler tarafından çökertilmesini beklemek en hafif tabiriyle bilgisizliktir, cahilliktir, iş bilmezliktir. çünkü bordo berelilerin var oluş amacı terörle mücadele değildir.