Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde Malatya Milletvekili Veli AĞBABA tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR'a uzman çavuşların kadro ve özlük hakları hususunda bir soru önergesi verilmişti. Birçok uzman çavuş tarafından beklenen cevap Milli Savunma Bakanı AKAR tarafından bugün geldi, yalnız bu haber biraz can sıkıcı olsa da paylaşmak durumunda kaldık.


Malatya Milletvekili Veli AĞBABA tarafından Verilen Soru Önergesi ;

Veli AĞBABA tarafından sunulan soru önergesi şu şekildeydi:

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu 'nda erbaşların taleplerinin yer aldığı düzenlemelerin yapılması planlanmakta mıdır?

Uzman erbaşların tayin sistemi en çok eleştirilen konuların başında gelmektedir. Mevcut tayin sisteminin uzman çavuşları mağdur etmesinden hareketle, yeni bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

Uzman çavuşların kadroya geçirilmesi ile ilgili Bakanlığınız tarafından çalışma yapılmakta mıdır? Vatan savunmıasnda aktif rol alan uzman çavuşların her an işsiz kalma kaygısı ile çalışıyor olmaları nasıl değerlendirilmektedir?

Sağlık sebebiyle meslekten atılan çok sayıda uzman çavuş bulunmaktadır. Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı 90 gün rapor hakkını dolduran bir uzman çavuşun sorgusuz sualsiz meslekten atılabildiği doğru mudur? Doğru ise uzman çavuşların hastalanma gibi çok insani bir durumda işsiz bırakılması ne kadar doğrudur? İlgili düzenlemenin değiştirilmesi düşünülmekte midir?

Orduevlerinin önünde nöbet tutan uzman çavuşun, orduevinden faydalanmaması gibi tablonun ortadan kaldırılması düşünülmekte midir?

Uzman çavuşlar arasında hiyerarşinin olmaması da ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. 20 yıl görev yapmış bir uzman çavuşla, 1 yıllık uzman çavuşun aynı statüde olması doğru bir uygulama mıdır?

Uzman çavuşların atama yönergesi var mıdır? Var ise uzman çavuşlar tercih ettikleri yerlerin dışında neden görevlendirilmektedir?

2002-2018 yılları arasında yıllara göre istifa eden uzman çavuş sayısı kaçtır?

Milletvekili Veli AĞBABA tarafından yukarıdaki sorular sorulmuş ve Milli Savunma Bakanı tarafından verilen cevap ise aşağıda yer almaktadır.


Bu sorulara Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 14 Kasım 2019 tarihinde cevap verdi ve cevap bugün TBMM tarafından yayımlandı.

İşte bu soruların bir kısmına gelen cevap:

"Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından TBMM Başkanlığına verilen ve Milli Savunma Bakanı tarafından cevap verilmesi talep edilen 7/18742 sayılı yazılı soru önergelerinin cevabı aşağıda sunulmuştur.
Uzman erbaşların temini, hizmet şartları görev ve hakları, yükümlülükleri , astsubay sınıfına geçirilmeleri ile sözleşme fesih işlemleri 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir. Uzman erbaşlar Türk Silahlı Kuvvetleri 'ndeki diğer statüdeki sözleşmeli erbaş ve erler ile sözleşmeli subay ve astsubaylar gibi görev ve vazife ihtiyaçları nedeniyle sözleşmeli statüde istihdam edilmiş olup, halihazırda kadroya alınmalarına ilişkin bir mevzuat çalışması bulunmamaktadır.


Peki uzman çavuşlar yetkililerden ne istiyor ? hangi özlük haklarının iyileştirilmesini istiyor ? uzman çavuşların ne istediğini bir makale haline getirdik buraya tıklayarak makalemize ulaşabilir ve paylaşabilirsiniz.