Yıllardır kanayan bir yara halini alan uzman çavuşların sorunları her geçen gün çıkmaz içersine girmeye devam ediyor. Sosyal medya üzerinden ve medya üzerinden uzman çavuşlara çeşitli destekler veriliyor fakat herhangi bir ilerleme şu an için söz konusu değil. Peki bu uzman çavuşlar yetkililerden ne istiyor ya da hangi özlük haklarını almak istiyorlar derleyip haber haline getirmeye çalıştık eksiklerimiz olabilir ya da aklımıza gelmeyen maddeler olabilir lütfen yorum bölümünü kullanarak bunları bizlere iletirseniz seviniriz.Uzman Çavuşlar Yetkililerden Ne İstiyor ?

Uzman çavuşların öncelikli isteği kadro, iş güvencesinin olması için kadronun gelmesi moral ve motivasyon açısından bi hayli etkili olacaktır.

Uzman çavuşlar sivil memur emeklisi değil, uzman çavuş olarak emekli olmak istiyorlar.

3600 ek göstergenin kendilerine de verilmesini istiyorlar.

90 gün rapor alınca atılmak istemiyorlar, örneğin bir uzman çavuş sağlık probleminden dolayı heyet raporu alamazsa veya tedavi süresi uzun sürer raporu alamazsa meslekten ihraç edilebiliyor.

Subay ve astsubaya verilen bedelsiz beylik tabancasının kendilerine de verilmesini istiyorlar zira geçtiğimiz yıllarda bu husus yüzünden şehit vermiştik.

Özlük haklarının iyileştirilmesini istiyorlar.

Kıdem farkının olmasını istiyorlar zira yeni girişli bir uzman çavuşlar 20 yıllık bir uzman çavuşta kıdem farkı olması elzemdir.

Sürekli baskı altında olmak istemiyorlar zira çeşitli sebeplerle iş güvenceleri olmadığı için her an atılma korkusu iş motivasyonunu düşürmektedir.

Ordunun mensubu olan uzman çavuşlar orduevlerinden faydalanmak istiyorlar.

3269 sayılı uzman erbaş kanununun değiştirilmesini istiyorlar. 

Hem görev motivasyonu hem de iş motivasyonu açısından yukarıda sıralanan maddelerin biran önce uzman çavuşlara verilmesi önemli bir husustur. Unutmayalım ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin en çok şehit veren zümresi bunları çoktan haketmiştir. Uzman çavuşların müzdarip olduğu sorunlar yüzünden çalışma ortamında gerginliklerin yanı sıra iş güvencelerinin olmayışı da bir hayli etkilemektedir. Şunu da belirtmemiz gerekiyor asker için moral ve motivasyon her şeyden önemlidir Güneydoğu, Suriye, Irak, Afganistan ve çeşitli yurtdışı görevlerinde ön saflarda yer alan uzman çavuşlar Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde de görevlerini başarılı bir şekilde ifa etmektedir.

Barış Pınarı harekatı, Fırat Kalkanı harekatı ve çeşitli sınır ötesi operasyonlarında da en ön saflarda yer almışlardır ve halen operasyonel faaliyetlerde faal bir şekilde görev almaya devam etmektedirler. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında görevlerine devam ediyorlar. Umuyoruz ki yetkililer bu yiğitlerin sesini bir an önce duyar ve hakettikleri özlük haklarını biran önce verirler.