Değerli uzman çavuş ve askeri personel adayları, alımlardaki en önemli aşamalardan birisi de sözlü mülakattır. Mülakat komisyonu sizin için ön bilgide bulunabilmek adına kendinizi tanıtmanızı isterler. Bu sayede komisyonla ilk karşılaştığınızda komisyon sizin hakkınızda bilgi sahibi olup, bunun yanında hitabetiniz, ses tonunuz ve mimikleriniz hakkında da bilgi sahibi olurken, kememeliğiniz var mı ya da pelteklik var mı diye de sizleri test etmiş olurlar.Etkili Bir Şekilde Kendinizi Nasıl Tanıtmanız Gerekiyor ?

Mülakat komisyonu karşısında kendinizi tanıtmadan önce, ses tonunuzu tüm komisyon üyelerinin net bir olarak duyabileceği şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Kesinlikle ses tonunuz çok yüksek tonda veya ağzınızın içinden konuşuyor veya homurdanıyor gibi hafif ve anlaşılmaz bir tonda olmamalıdır. Daha önce söylemiş olduğunuz vasfınızı tekrar etmeyin, ımmm, şeyy gibi cümleler kesinlikle kullanmayın ve kendinizden emin değilmiş gibi konuşmayınız. Aşırı şekilde uzun cümleler kurmayın ve çok detaya girmeyin yani kendinizi kısa ve özetleyerek anlatın. Bu sayede hem etkili olur hem kendinizi daha iyi ifade etmiş ve mülakat komisyonuna anlatmış olursunuz. Ayrıca uzman çavuş mülakatlarında sorulan sözlü mülakat sorularına erişmek için lütfen tıklayın !

Kendinizi Tanıtırken Aşağıdaki Örnekteki Gibi Tanıtabilirsiniz ;

1- Kendinizi tanıtırken öncelikle doğum tarihinizi, doğduğunuz ili, ardından adınızı ve soyadınızı söyleyin.
Örneğin ; Efendim ben 1994 Ankara / Mamak doğumlu Süleyman ERDİNÇ.

2- Daha sonra eğitim durumunuzla devam edin.
Örneğin ; Ankara Mamak Anadolu Lisesi mezunuyum.

3- Daha sonra varsa askerlik mesleğinde işe yarayacak yeteneğiniz, sertifikalarınız veya farklı alanlardaki diplomalarınızı belirtiniz.
Örneğin ; İngilizce bilgim ileri düzeyde ve bu konuda belgelerim var veya bilgisayar sertifikam ve tecrübem var gibi.

4- Kendinizi tanıttıktan sonra ailenizi tanıtın.
Örneğin ; Babam demiryolu işçisi, annem ise ev hanımıdır ve 4 kardeşiz diyerek bitirebilirsiniz.

"Ayrıca evliyseniz ve çocuğunuz varsa bunu mutlaka belirtin."

" Yukarıda sözlü mülakat hususunda verdiğimiz bilgiler sadece uzman çavuş alımlarında değil, subay, astsubay ve sözleşmeli er alımlarında da işinize yarayacak bilgilerdir. Tüm askeri personel adaylarına şimdiden mülakatlarda başarılar diliyoruz."


Önemli Not : Alımları, Alım Duyurularını ve Mülakatlarla ilgili güncel bilgileri takip etmek için bizleri instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz ayrıca bildirim almak istiyorsanız yine aşağıdaki linklerden Android Uygulamamızı indirerek alım zamanında ve duyurularda anında bildirim alabilirsiniz.