Değerli arkadaşlar uzman onbaşı nedir veya uzman onbaşı ne iş yapar gibi sorularınızı yanıtlamaya çalıştık fakat şunu unutmayınız ki uzman onbaşı ayrı bir rütbe veya farklı bir statü değildir ! uzman onbaşılar da uzman çavuşlar gibi uzman erbaş statüsüne bağlı bir rütbedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aklınıza farklı şeyler gelmesin yani lise mezunu dahi olsanız göreve uzman onbaşı olarak başlayabilirsiniz örnek verecek olursak askerliğinizi yaptıktan sonra eğer askerlik görevinizi onbaşı veya er olarak bitirdiyseniz otomatikman çavuş diplomanız olmadığı için uzman onbaşı olarak başlayacaksınız. Eğer lise mezunuysanız ve çavuş diplomanız varsa uzman onbaşı alımlarına başvursanız dahi çavuş diplomanız olduğu için uzman çavuş olarak göreve başlayacaksınız.
Uzman Onbaşı Sorumlulukları Nelerdir ?
• Subay ve Astsubaylar ile Er / Erbaş statüsünde bulunan personellerin ilişkilerini düzenlemek,
• Görev dahilinde verilmiş olan muhabere ve muharebe sorumluluklarını yapmak,
• Nişan veya sürücü olmak,
• Düşman birliklerin uçak, füze ve hava araçlarında müdahalelerde bulunmak,
• Kuvvetler arası iletişimi sağlamak,
• Alay komutanlıklarında nöbet yerlerini düzenlemek yerleşke güvenliklerini sağlamak,
• Askeri araç bakım ve onarım hizmetlerinde yer alma gibi çeşitli görevlerde yer almaktadırlar.
Önemli Not : Şunu belirtmeliyiz ki uzman onbaşı alımlarını genelde Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapıyor zira bunu da sadece komando alımı için yapıyor. Şunu da unutmamanız gerekiyor uzman onbaşı demek sadece komando anlamına gelmiyor diğer kuvvet veya sınıflarda da askerliğini er veya onbaşı olarak bitirenler direkt olarak uzman onbaşı olarak göreve başlarlar.

2020 Uzman Onbaşı Maaşları Ne Kadar ?

Görev başında bulunan uzman onbaşılar 5300-5.600 TL arasında bir maaş almaktadırlar ve uzman çavuşlar ile arasında çokça fark bulunmamakdatır. Bulundukları bölgelere göre maaş alma durumları değişiklik gösterebiliyor. Örneğin güney doğu ve doğu bölgelerinde görev yapan askeri personeller batı durumuna göre bölge tazminatı ve görev tazminatları olduğu için daha fazla maaş almaktadırlar. Ayrıca komando olanlar ise bere tazminatı almaktadırlar yani diğer kuvvet veya sınıflarda görev yapanlara göre maaş farkları olabilir.
Uzman Onbaşı Rütbesi Nasıldır ?


Uzman Onbaşılar Beylik Silahı Alabilir Mi ?
Görevde bulunan uzman onbaşılar elbette beylik silahı alabilirler, gerekli şartları taşıyan ve dilekçeleri onaylanan uzman onbaşılar beylik silahı satın alabilirler. Beylik silahını subay veya astsubay gibi devlet karşılamadığı için dilekçeniz onaylandıktan sonra Ankara'ya gidip MKE'den silahınızı kendiniz satın almanız gerekiyor. Ayrıca beylik silahı almak için bir süre beklemeniz gerekebilir zira silah dilekçesinin onaylanması, birlik komutanının silah alabileceğinize dair dilekçenizi olumlu karşılaması gibi durumlar var.
2020 Yılında Uzman Onbaşı Alımı Yapılacak Mı ? Veya Ne Zaman Yapılacak ?

2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da uzman onbaşı yapılacak diye tahmin ediyoruz zira Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde personel açığı bulunmaktadır buna istinaden tekrar bir alım yapılır fakat tam olarak maalesef ki tarih verme şansımız olmadığı için şu zamanda alım yapılır diyemiyoruz. Alımlar bütçe ve personel ihtiyacı doğrultusunda yapıldığı için Kuvvet komutanlıkları veya Milli Savunma Bakanlığı öncesinden hiçbir haber sitesi veya gazetelere demeç vermez sadece 2020 yılında alım yapılacak diye bilgi verir veya net olarak tarih vermezler o yüzden farklı sitelerde şu tarihte alım yapılacak bilgilerine itimat etmeyiniz.
Önemli Not : Alımları, Alım Duyurularını ve Mülakatlarla ilgili güncel bilgileri takip etmek için bizleri instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz ayrıca bildirim almak istiyorsanız yine aşağıdaki linklerden Android Uygulamamızı indirerek alım zamanında ve duyurularda anında bildirim alabilirsiniz.