Milli Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanan duyuru neticesinde dış kaynaktan Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları bünyesine uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı yapılmayacağı, ihtiyaç halindeyse sözleşmeli erlerden ihtiyacın karşılanacağı duyurusunu paylaştı. Yapılan duyurunun ardından uzman çavuş adayları, uzman çavuş alımlarının ne zaman yapılacağı araştırmasını yapmaya başladı, yalnız şunu unutmamalıyız ki Milli Savunma Bakanlığı'nın yapmış olduğu duyuru bağlayıcıdır yani haber sitelerinde paylaşılan asparagas ve aslı olmayan haberlere itibar etmemeniz önem arz etmektedir.Peki 2020 Yılında Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı ?

Bu soruya cevap olarak Msb 2020 yılında Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlığına dış kaynaktan uzman çavuş ve uzman onbaşı alım yapmayacak, yalnız ihtiyaç halinde sözleşmeli erlerden ihtiyaç karşılanacak fakat sözleşmeli erlerin de hangi şartlar altında uzman çavuşluğa geçirileceği merak ediliyor bu konuda henüz bir açıklama yok yani hali hazırdaki yönetmeliğe göre 3 yılını tamamlamış olan sözleşmeli erler uzman erbaşlığa geçiş yapabiliyor.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımları Devam Ediyor Mu ?

Şuan ne Jandarma ne de Sahil Güvenlik Komutanlığına uzman erbaş alımı yapılmaktadır fakat Milli Savunma Bakanlığı'nın yapmış olduğu duyuru Jandarma ve Sahil Güvenlik Uzman erbaş alımlarını etkilememektedir. 2020 Yılında Jandarma uzman erbaş alımı yapılmasa dahi önümüzdeki yıl yani 2021 yılında jandarma uzman erbaş alımları devam edecektir diye düşünüyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığı ise yıl sonuna doğru bir alım daha yapabilir fakat kesin değil, yani bu yıl Sahil Güvenlik uzman erbaş alımı olmasa bile önümüzdeki yıl alımlar devam edecektir diye düşünüyoruz.

Yukarıdaki verdiğimiz bilgilerden çıkan sonuç ise Jandarma ve Sahil Güvenlik uzman erbaş alımları dış kaynaktan yapılmaya devam edecek fakat Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına bir süre boyunca dış kaynaktan uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı yapılmayacak, askerlik hizmetini yapanlar da bu duyuruya dahil yani ihtiyaç halinde sadece iç kaynaktan sözleşmeli erlerden uzman erbaş ihtiyacı karşılanacaktır.

Önemli Not : Alımları, Alım Duyurularını ve Mülakatlarla ilgili güncel bilgileri takip etmek için bizleri instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz ayrıca bildirim almak istiyorsanız yine aşağıdaki linklerden Android Uygulamamızı indirerek alım zamanında ve duyurularda anında bildirim alabilirsiniz.